شرایط زندگی در مجارستان و هزینه های زندگی (آپدیت ۲۰۲۰)

شرایط زندگی در مجارستان و هزینه های زندگی (آپدیت ۲۰۲۰)

مردم مجارستان به زبان مجاری صحبت می کنند و از شهرهای مهم آن می توان به سگد، جار، بوداپست، میشکولتس، پچ، دبرسن، کچکمت، نیرگی هازا، گیور و سگشفهروارو اشاره کرد. این کشور با اتریش، اسلواکی، اوکراین، رومانی، یوگوسلاوی، کرواسی و اسلوونی همسایه است. مجارستان آب و هوای معتدلی دارد و مهاجرت به آن راهی برای ورود به اروپا است. همه ساله گردشگران بسیاری با استفاده از تور مجارستان و تور اروپا به این کشور سفر می کنند. راه های مختلفی برای اقامت در این کشور وجود دارد از جمله تحصیل، سرمایه گذاری، ثبت شرکت و ازدواج. برای اقامت در این کشور اطلاع از هزینه زندگی در مجارستان مورد مهمی است.

[vc_separator color=”custom” accent_color=”#b49857″]

آشنایی با کشور مجارستان

[vc_message message_box_color=”grey”]مساحت و ساختار جمعیت مجارستان[/vc_message]

مساحت کشور مجارستان – Hungary بیش از ۹۰ هزار کیلومتر مربع است. این کشور در قلب اروپا جای دارد و دارای ۷ مرز است. از ناحیه شمال با کشورهای اسلوواکی و اکراین، از سمت شرق با کشور رومانی و از جنوب با کشورهای کرواسی و از غرب با اتریش و اسلوونی همسایه است. جمعیت کشور مجارستان بیش از ۱۰ میلیون نفر است. از لحاظ ساختار جمعیتی بیش از ۸۵% جمعیت مجارستان را مجارها تشکیل می دهند و بقیه جمعیت از رومانیایی ها، آلمان ها، صرب ها و کروات ‌ها هستند. کشور مجارستان یکی از قدیمی ترین کشورهای اروپایی است. این کشور در سال  ۸۹۶ میلادی پیش از کشورهای همچون آلمان و فرانسه بنا نهاده شد. کشور مجارستان در سال ۲۰۰۴ به عضویت اتحادیه اروپا در آمد که این اتفاق نقش مهمی در توسعه این کشور و گسترش شرایط ایده آل زندگی و افزایش مهاجرت به این کشور داشت.

[vc_separator style=”shadow” border_width=”2″][vc_empty_space]
[vc_message message_box_color=”grey”]واحد پول مجارستان[/vc_message]

واحد پول رایج کشور مجارستان در حال حاضر فورینت  Forintاست. اما بر اساس پیش بینی ها امکان دارد تا سال های آینده به یورو تغییر کند. در حال حاضر (۲۰۱۹) یک یورو معادل ۳۲۰ فورینت و یک دلار تقریباً معادل ۲۸۳ فورینت مجارستان است.

[vc_message message_box_color=”grey”]زبان رسمی مجارستان[/vc_message]

زبان رسمی مجارستان زبان مجاری – magyar است. این زبان دارای ۴۴ حرف الفبا، ۱۴ حرف صدادار و ۲۵ آوای همخوان است. شیوه نگارش کلمات زبان مجاری نیز متفاوت است. این زبان از سخت ترین زبان های قاره اروپا است و تفاوت بسیاری با دیگر زبان های این قاره دارد. هرچند بسیاری از ایرانیان مقیم مجارستان سطح سختی زبان مجاری را با زبان آلمانی مشابه می دانند. نکته حائز اهمیت این است که ایرانیانی که تمایل به تحصیل در مجارستان دارند باید تا حدودی توانایی صحبت به زبان مجاری را کسب کنند.

[vc_empty_space][vc_separator style=”shadow” border_width=”2″]
[vc_message message_box_color=”grey”]شهرهای مهم مجارستان[/vc_message]

کشور مجارستان از ۱۹ شهرستان و شهر مستقل بوداپست که پایتخت نیز است، تشکیل شده است. در این بین ۴ شهر مهم مجارستان به شرح زیر است:

[vc_message message_box_color=”grey” icon_fontawesome=”fas fa-edit”]بوداپست –  Budapest[/vc_message]

بوداپست پایتخت مجارستان و پرجمعیت ترین شهر مجارستان است. کیفیت زندگی در این شهر نسبت به دیگر شهرهای مجارستان بالاتر بوده و به استاندارد اروپا نزدیک تر است. این شهر نزدیک به ۲ میلیون نفر جمعیت را در خود جای داده است. شهر بوداپست از زیباترین شهرهای اروپا بوده و در رتبه بندی کیفیت زندگی EIU در مرکز اروپا و اروپای شرقی، دومین شهر بر اساس این رتبه بندی است. این شهر همچنین به عنوان هفتمین مکان محبوب اروپا برای زندگی توسط مجله فوربز انتخاب شده است. شهر بوداپست را می توان به عنوان شهری تلفیق از سنت و مدرنیته نامید. منطقه مرکزی شهر بوداپست مجارستان در امتداد رودخانه دانوب به عنوان میراث جهانی در یونسکو ثبت شده و دارای آثار قابل توجه بسیاری از جمله ساختمان پارلمان مجارستان، کاخ گرشام، مجسمه آزادی، قلعه بدا، سنگر ماهیگیر، پل زنجیره ای Széchenyi وکلیسای Matthias است.

ایرانیانی که در شهر بوداپست مجارستان زندگی می کنند شرایط آکادمیک و علمی آن را به خوبی درک می کنند. این شهر مراکز آموزشی زیادی دارد و از مشهورترین دانشگاه های اروپا یعنی دانشگاه سملوایز در این شهر قرار دارد. ایرانیان زیادی در این دانشگاه مشغول به تحصیل در رشته های پزشکی، داروسازی، دندانپزشکی و رشته های مهندسی هستند.

[vc_message message_box_color=”grey” icon_fontawesome=”fas fa-edit”]دبرسن –  Debrecen[/vc_message]

دبرسن دومین شهر بزرگ مجارستان با جمعیت حدود ۳۰۰ هزار نفری است. این شهر در فاصله سه ساعتی با پایتخت قرار دارد و در گذشته نیز دو بار (در زمان انقلاب مجارستان و پس از جنگ جهانی دوم) پایتخت مجارستان بوده است. شهر دبرسن در مجارستان به عنوان شهر فرهنگی شناخته شده است و اقتصاد آن توسط بخش کشاورزی تامین می شود. فعالیت های شهری و فرهنگی مختلف مثل تماشای تئاتر، موسیقی زنده و فستیوال های فرهنگی از جمله فستیوال گل ها در این شهر رواج دارند. کلیسای پروتستان و کلیسای جامع و دانشگاه واشنگتن از محل های دیدنی شهر دبرسن هستند.

[vc_empty_space]
[vc_empty_space][vc_message message_box_color=”grey” icon_fontawesome=”fas fa-edit”]پچ –  Pécs[/vc_message]

شهر پچ پنجمین شهر بزرگ کشور مجارستان با جمعیت حدود ۱۸۰ هزار نفری است. این شهر در سال ۲۰۱۱ به عنوان مرکز فرهنگی اروپا به دلیل داشتن گنجینه های تاریخی معرفی شد. دانشگاه علوم پزشکی پچ یکی از دلایلی شهرت جهانی پچ است. این دانشگاه با قدمت ۶۴۲ سال، قدیمی ترین دانشگاه کشور مجارستان است. از آنجا که شهر پچ محیطی امن و دوستانه دارد، ایرانیان زیادی در دانشگاه پچ در رشته های علوم پزشکی مشغول به تحصیل هستند.

[vc_message message_box_color=”grey” icon_fontawesome=”fas fa-edit”]سگد –  Szeged[/vc_message]

شهر سگد را می توان از توریستی ترین شهرهای مجارستان و قاره اروپا نام برد. این شهر در جنوب مجارستان و در نزدکی مرز صربستان و رومانی قرار دارد. این شهر ساختمان های قدیمی و مدرن را در خود جای داده است. میدان های شهر سگد از دیگر بخش های جذاب این شهر هستند. علاوه بر این وجود دانشگاه سگد در این شهر آن را تبدیل به یک شهر با دانشجویان بین المللی نموده است. شهر سگد سال های سال است که به شهر آفتاب شهرت دارد.

[vc_empty_space][vc_separator style=”shadow” border_width=”2″]
[vc_message message_box_color=”grey”] آب و هوا و اقلیم[/vc_message]

کشور مجارستان در اروپا به عنوان یک کشور معتدل و خنک شناخته شده است. این کشور زمستان های خیلی سرد (حتی تا منفی ۱۸ درجه سانتی گراد) و تابستان های نسبتا گرم (۲۸ الی ۳۵ درجه سانتی گراد) دارد. از لحاظ آب و هوایی می توان مجارستان را مشابه نواحی غربی ایران دانست. این کشور بدلیل بارندگی های فصلی دارای جنگل های سرسبز و باغات میوه فراوان است. این کشور بخش زیادی از میوه قاره اروپا را تامین می کند.

[vc_empty_space][vc_separator style=”shadow” border_width=”2″]
[vc_message message_box_color=”grey”]معماری شهری، طبیعت و جاذبه های گردشگری[/vc_message]

بر اساس آمار منتشر شده در سال ۲۰۱۸، کشور مجارستان به همراه کشور چک زیباترین کشورهای اروپا معرفی شدند که دارای معماری بی نظیر در این قاره هستند. همچنین مجارستان را عروس کشورهای اروپا می نامند و از نظر معماری جذابیت بصری بسیاری بالایی برای گردشگران دارد.  براساس آمارهای جهانی کشور مجارستان یکی از ۳۰ کشور پر بازدید جهان است. ساختمان پارلمان مجارستان در شهر بوداپست یکی از زیباترین ساختمان های مجارستان و اروپا است که در کنار رودخانه دانوب قرار دارد. همچنین شهر بوداپست بعد از شهر لندن قدیمی ترین مترو جهان را در خود جای داده است. بزرگترین دریاچه آب گرم جهان در مجارستان دریاچه هویز است که فاصله کمی با شهر بوداپست دارد. حیات گیاهی و جانوری این دریاچه به خاطر شرایط دمایی و ترکیبات شیمیایی خاص آن کاملا منحصر بفرد است. شهر بوداپست از ۱۰۰ چشمه آب گرم دیگر نیز برخوردار است. بزرگترین فستیوال موسیقی جهان به نام Sziget هر سال در ماه آگوست در شهر بوداپست برگزار می شود که استقبال هزاران نفر را در پی دارد.

[vc_empty_space][vc_separator style=”shadow” border_width=”2″]

شرایط اقتصاد و کار در مجارستان

مجارستان جزءکشورهایی است که از نظر اقتصادی وضعیت خوب و در حال توسعه ای دارد. هرچند میانگین کسب درآمد در این کشور نسبت به خیلی از کشورهای تراز اول اروپا پایین تر است اما در سال های گذشته بویژه از زمانی که وارد اتحادیه اروپا شدند، شاهد پویایی اقتصادی و توسعه فضای کسب و کار این کشور بوده ایم. نرخ بیکاری در این کشور در حال حاضر نزدیک به ۶% است. این کشور بیش از ۴ میلیون نفر نیروی شاغل دارد. ساعات کار کشور مجارستان برابر با ۴۰ ساعت در هفته است و کارمندان می توانند ۲۱ روز در سال مرخصی بگیرند. همه این عوامل باعث شده است که هزینه زندگی و تحصیل در مجارستان مناسب باشد و بسیاری از متقاضیان تحصیل در اروپا بویژه از ایران این کشور را به عنوان مقصد اصلی انتخاب کنند.

[vc_message message_box_color=”grey” icon_fontawesome=”fas fa-edit”]
تجارت پر درآمد مجارستان ۱۰ شغل پر درآمد مجارستان ۱۰ شغل مورد نیاز مجارستان
رستوران مدیر پروژه آی تی و آی سی تی
کافی شاپ مدیر خرید علوم طبیعی
خدمات گردشگری مهندس عمران مدیریت اقتصادی
فرآوری مواد غذایی مدیر حسابداری مدیریت حسابداری
هایپر مارکت مدیر آی تی پزشکی
تجهیزات پزشکی مدیر توسعه پرستاری
خوابگاه و اقامتگاه دانشجویی ارزیابی ساخت و ساز فعالان حوزه سلامت
خدمات آی تی – IT حسابدار پرسنل کافه و رستوران
تولیدات نساجی حسابرس داخلی متخصصان فناوری اطلاعات
تجارت طیور و تخم مرغ مشاور مدیریت نمایندگی فروش
[/vc_message]
[vc_empty_space][vc_separator style=”shadow” border_width=”2″]

هزینه زندگی در مجارستان

همانطور که اشاره شد واحد پول مجارستان فورینت است. به طور میانگین هزینه زندگی در مجارستان برای یک فرد مجرد ۶۰۰ تا ۷۰۰ یورو در ماه است (بین ۱۹۰ هزار فورینت تا ۲۲۰ هزار فورینت). هرچند این مقدار تا ۱۰۰۰ یورو نیز بسته به محل زندگی و اجاره منزل ماهیانه افزایش می یابد.

کشور مجارستان از نظر غذا، لباس، اجاره منزل، تفریحات، لوازم جانبی، برق، بنزین، بیمه و مسافرت نسبت به دیگر کشورهای اروپا ارزان تر است. به طور معمول هزینه ماهیانه اجاره منزل در شهر بوداپست حدود ۴۰۰ الی ۵۰۰ یورو است. هزینه اجاره خوابگاه دانشجویی نیز بین ۸۰ تا ۱۵۰ یورو ماهانه است. هرچند در شهرهای سگد و دبرسن هزینه اجاره منزل و خوابگاه کاهش می یابد. به دلیل این هزینه های پایین کشور مجارستان به عنوان یکی از مقاصد اصلی جهت تحصیل در اروپا مورد نظر بسیاری از دانشجویان کشورهای مختلف بویژه ایران است.

[vc_empty_space][vc_separator style=”shadow” border_width=”2″]

شرایط تحصیل در مجارستان

کشور مجارستان از جمله کشورهایی است که سالانه مقصد ایرانیان زیادی جهت تحصیل است. این کشور دانشگاه های بین المللی زیادی دارد که از جمله آن می توان به دانشگاه سملوایز، دانشگاه سگد، دانشگاه پچ و دانشگاه دبرسن اشاره کرد. این دانشگاه ها علاوه بر آموزش به زبان مجاری، آموزش به زبان انگلیسی را جزء برنامه های کلیدی خود قرار داده اند. از این رو در دانشگاه های مجارستان دانشجویانی از حدود ۷۰ کشور جهان در حال تحصیل هستند. دانشگاه علوم پزشکی سملوایز و دانشگاه سگد از محبوترین دانشگاه های مجارستان در اروپا هستند. تحصیل در رشته های پزشکی، داروسازی و دندانپزشکی در مجارستان سال های سال است که در بین ایرانیان رواج دارد. تحصیل در مجارستان برای مجارستانی ها رایگان است اما دانشجویان خارجی باید شهریه پرداخت کنند. متناسب با رشته و دانشگاه شهریه متفاوت است اما می توان میانگین شهریه در رشته های علوم پزشکی دانشگاه های مجارستان را به ازای هر ترم حدود  ۸ هزار یورو ( سالانه ۱۶ الی ۱۷ هزار یورو) بیان نمود. از آنجا که هزینه زندگی در مجارستان پایین است (نسبت به دیگر کشورهای اروپا)، تحصیل در مجارستان می تواند گزینه اصلی برای ایرانیان علاقه مند به تحصیل در اروپا قلمداد شود. سالانه نزدیک به ۵۰۰ ایرانی در دانشگاه های مختلف مجارستان به تحصیل می پردازند.

[vc_empty_space][vc_separator style=”shadow” border_width=”2″]

وضعیت بهداشت و درمان مجارستان

از بخش های مهم هزینه زندگی در مجارستان هزینه بیمه است. میزان هزینه بیمه سالیانه در مجارستان بیش از ۲۰۰ یورو در سال است و دانشجویان دانشگاه های مجارستان که قصد بیمه خود در حین سفر به دیگر کشورهای حوزه شنگن داشته باشند باید سالانه تا ۱۰۰۰ یورو نیز پرداخت کنند. نکته جالب این است که این کشور در زمینه تولید گیاهان دارویی و درمانی جزء ۵ کشور برتر جهان بوده و همچنین مراکز درمانی و بیمارستان های آن بسیار مجهز هستند. خدمات دندانپزشکی مناسب و مقرون به صرفه در مجارستان بسیار در بین اروپاییان شناخته شده است و خود باعث ایجاد صنعت توریسم شده است.

[vc_empty_space][vc_separator style=”shadow” border_width=”2″]

مزایای تحصیل و زندگی مجارستان

 • هزینه پایین زندگی نسبت به دیگر کشورهای اروپایی
 • داشتن دانشگاه های مطرح بین المللی بویژه در رشته های علوم پزشکی
 • امکان کار و تحصیل همزمان در مجارستان
 • اخذ ویزای شنگن و بهره مندی از خدمات و مزایای آن
 • امکان افتتاح انواع حساب های بانکی بین المللی و دریافت تسهیلات بانکی و پولی
 • قرارگیری در محیط بین المللی به واسطه دانشگاه های مطرح و گردشگری پویا
[vc_empty_space][vc_separator style=”shadow” border_width=”2″]

مشکلات تحصیل و زندگی در مجارستان

 • زبان دشوار مجاری و چالش یادگیری آن (به غیر از پایتخت مجارستان در دیگر شهرها به زبان مجاری نیاز بیشتری وجود دارد. درشهر بوداپست صحبت به زبان انگلیسی بیشتر از شهرهای دیگر مجارستان رواج دارد)
 • نرخ بالای مالیات بر ارزش افزوده ( نزدیک به ۳۰%)
 • رانندگی پر خطر رانندگان مجاری
 • بروکراسی اداری (مشابه سیستم اداری ایران)
 • میانگین درآمد ماهیانه پایین
 • آمار جرم و جنایت بالا بویژه سرقت برای مهاجران
[vc_empty_space height=”64px”][vc_separator style=”shadow” border_width=”2″]
[vc_empty_space height=”64px”]

این مقالات را نیز ببیند…

[vc_empty_space height=”64px”]
[vc_separator style=”shadow” border_width=”2″][vc_empty_space height=”64px”]

اخذ مشاوره مهاجرت به اروپا

هم اکنون برای دریافت راهنمایی بیشتر و اخذ مشاوره زندگی و مهاجرت به اروپا با مشاورین ما تماس حاصل کنید.

شعار و هدف شركت سفيران مهاجرت ايده آل ارايه بهترين و مناسبترين خدمات گردشگرى، مسافرتى و اقامتى و انجام مشاوره تور و ويزا در عرصه ملى و بين المللى مى باشد.اين گروه متشكل از كادر ادارى و مسئولان اجرايى در ايران شهرهاى تهران،مشهد، شيراز، اصفهان، تبريز، قم،رشت) و كشورهاى اروپايى ميباشد كه مقر دفتر اروپايى ما در شهر مادريد ميباشد

follow us

Instagram
WhatsApp
Telegram
فهرست
Stay tuned for so
مهمترین لایو مشاوره تحصیل/کار در اروپا (۲۰۲۰)

برگزاری توسط مشاور ارشد


close-image
error: Content is protected !!