شرایط زندگی در اتریش + هزینه های زندگی (بررسی ۲۰۲۰)

شرایط زندگی در اتریش + هزینه های زندگی (بررسی ۲۰۲۰)

یکی از مسائلی که همواره برای متقاضیان مهاجرت به خارج از کشور حائز اهمیت است، بررسی هزینه ­های زندگی در آن کشور است. شما نیز در مورد میزان هزینه ­های جاری برای زندگی در کشور اتریش  مانند هزینه مسکن، هزینه خوراک، هزینه حمل و نقل و… اندیشیده ­اید. ما به اختصار گزارشی از هزینه زندگی در کشور اتریش در سال ۲۰۲۰ خواهیم داد. هزینه زندگی در اتریش نسبت به برخی کشورهای اروپایی بیشتر می­ باشد.

[vc_separator color=”custom” accent_color=”#b49857″]

کشور اتریش

اتریش با داشتن نظام اقتصادی سوسیالیستی، سطح رفاه زندگی بالایی را برای شهروندان خود فراهم کرده است. اقتصاد این کشور پس از پایان جنگ جهانی دوم در شرایط نسبتاً ضعیفی قرار گرفت، اما بعد از آن توانست به یکی از ثروتمندترین کشورهای اروپا بدل شود. اقتصاد اتریش از شرکت­های کوچک و متوسط تشکیل شده است و به همین دلیل این کشور یکی از بهترین مقاصد برای شرکت­های استارت آپی به شمار می­رود.

فرهنگ بسیار غنی، اتریش را به یکی از جذاب­ترین کشورهای جهان برای مهاجران بدل ساخته است. طبق بررسی‌های بین المللی انجام شده اتریش از لحاظ هزینه­ های زندگی در رتبه ۲۱ دنیا قرار گرفته است. که امر حاکی از آن است که این کشور سطح مناسبی از نظر هزینه‌های زندگی دارد و کشور گرانی نمی ­باشد. همچنین اتریش نسبت به دیگر کشورهای اروپای مرکزی مناسب‌ترین قیمت­ها را برای اجاره مسکن و دفتر دارد.

اتریش که به کشور مجسمه ­ها و همچنین طبیعت زیبا معروف است. این کشور کوهستانی است و در اکثر روزها دارای بارش باران یا برف است، حتی در تابستان. لازم به ذکر است که این کشور علاوه بر روزهای بارانی آفتاب نیز دارد و آب و هوای آن خیلی سرد نیست. اقلیم این کشور برخلاف کشورهای شمال اروپا برای زندگی ایرانیان زندگی بسیار مناسب است.

[vc_separator style=”shadow” border_width=”2″][vc_empty_space]

اقتصاد اتریش

در اتریش وزارتخانه‌های امور اقتصادی و دیجیتال و وزارت امور خارجه جمهوری فدرال اتریش بطور مشترک مسئولیت پیگیری سیاست تجاری را بر عهده دارند.

 نکته مهمی که ساختار دیپلماسی اقتصاد کشور اتریش را از سایر کشورها متمایز می‌کند، نقش پررنگ بخش خصوصی در طراحی و مدیریت دیپلماسی تجاری این کشور است.

 به‌طوری‌که اتاق فدرال اتریش که به‌عنوان مهم‌ترین نهاد اقتصادی و تجاری این کشور شناخته می‌شود، تمامی امور مربوط به بخش خصوصی این کشور را تحت کنترل خود دارد.

اتریش هفتمین کشور ثروتمند جهان است و اقتصاد و صنعت پیشرفته ­ی این کشور سبب شده تا در صدر پیشرفته ­ترین کشورهای صنعتی با هزینه زندگی مناسب جای گیرد. کشور اتریش از لحاظ اقتصادی در بین تمامی کشورهای جهان رتبه چهاردهم را دارد.

همان طور که ذکر شد سطح رفاه زندگی در کشور اتریش بسیار بالا می­ باشد به طوری که این کشور عضو سه کشور برتر دنیا از لحاظ سطح زندگی است و دلیل آن متناسب بودن سطح هزینه زندگی در اتریش است که سبب سطح بالای زندگی در این کشور شده است. سطح هزینه­ ها در برخی از کشورهای اروپایی مانند انگلستان به طور قابل توجهی بالا است و این امر سبب شده فرد با کار تمام وقت هم نتواند سطح زندگی خود را ارتقا بخشد اما در کشور اتریش  سطح زندگی متناسب با سطح هزینه زندگی در اتریش است و شخص متقاضی مهاجرت به اتریش به آسانی می‌تواند علاوه بر استفاده از امکانات رفاهی زندگی خوب و باکیفیتی داشته باشد.

[vc_empty_space][vc_separator style=”shadow” border_width=”2″]

فرهنگ و آداب و رسوم اتریش

اتریش کشوری غنی از نظر فرهنگی می باشد و مدت ها پایتخت فرهنگی اروپا بوده است. این کشور دستاوردهای درخشانی در زمینه معماری، ادبیات، نقاشی و خصوصاً موسیقی به دنیا عرضه داشته است.  اتریش با برگزاری برنامه های موسیقی، نمایش فیلم و نمایشگاه کتاب در سایر کشورها به معرفی و گسترش فرهنگ غنی خود پرداخته است.
شهر لینس در سال ۲۰۰۹ بعنوان  پایتخت فرهنگی اروپا  شناخته شده است.

شرایط آب و هوایی اتریش

اتریش بدلیل موقعیت خاص جغرافیایی خود دارای آب و هوای متنوع، فضاهای سرسبز و مناظر چشم نواز فراوانی است.آب و هوای این کشور کوهستانی است و کوه های آن برای افراد علاقمند به کوهنوردی و اسکی بسیار مناسب می باشد. متوسط دما در فصل زمستان بین ۰ تا ۱۰- درجه سانتیگراد و در تابستان بین ۲۰ تا ۳۰ درجه سانتیگراد است.متوسط میزان بارندگی در ارتفاعات حدود ۱۰۰۰ میلیمتر برآورد شده است.

[vc_empty_space][vc_separator style=”shadow” border_width=”2″]

هزینه ی غذا و مواد خوراکی در اتریش

یکی از قیمت هایی که نیاز است با آن آشنا باشید قیمت مواد غذایی و خوراکی در اتریش است، زیرا مواد غذایی و خوراکی جز جدا نشدنی از زندگی انسان است و اگر شما بخواهید حتی برای مدت کوتاهی در کشور اتریش اقامت داشته باشید نیز باید با قیمت مواد غذایی و خوراکی در اتریش آشنا باشید تا بتوانید هزینه های خود را هر چه بهتر مدیریت کنید.

پس اگر می خواهید بیشتر با ریز قیمت های مواد غذایی و خوراکی در اتریش آشنا شوید ادامه ی این بخش را از دست ندهید:

 • در ابتدا با یک وعده ی غذایی در یکی از رستوران های اتریش آغاز می کنیم اگر شما بخواهید یک وعده ی غذایی در یکی از رستوران های ارزان اتریش بخورید باید به طور میانگین هزینه ای برابر با ۴۵ یورو را پرداخت کنید و توجه داشته باشید که طبق آمارها هزینه ی غذا در این رستوران ها بین ۳۰ تا ۵۲ دلار است و همان طور که گفتیم قیمت ۴۵ یورو هزینه ی میانگین برای وعده ی غذایی در اتریش است.
 • اگر شما بخواهید یک عدد ساندویچ در اتریش بخرید باید ۷ یورو پرداخت کنید
 • قیمتی که یک عدد نان در اتریش برای تان به همراه خواهد داشت به طور میانگین ۱.۵ یورو خواهد بود
 • چنان چه بخواهید یک شانه تخم مرغ در اتریش بخرید که ۱۲ عدد تخم مرغ در آن جای می گیرد را خریداری کنید باید به طور میانگین هزینه ای برابر با ۳.۰۶ یورو را پرداخت کنید.
 • برای این که بتوانید یک کیلو برنج در اتریش بخرید باید به طور میانگین ۱.۷۸ یورو هزینه پرداخت کنید.
 • اما اگر بخواهید یک کیلو میوه در اتریش خریداری کنید به طور میانگین باید هزینه ای بین ۱.۵ تا ۲.۵ یورو را هزینه کنید.
 • هزینه ی خرید یک کیلو گوشت در اتریش به طور میانگین ۱۳.۰۵ یورو است
 • هزینه ای که خرید یک لیتر شیر در اتریش برای تان به همراه دارد به طور میانگین ۱.۰۸ یورو است.
 • نان یکی از مواد غذایی که حداقل برای ما ایرانی ها در جایگاه خاص و ویژه ای قرار دارد و نمی توانیم آن را از سبد غذایی خود حذف کنیم. به همین دلیل قیمت یکی از مواد غذایی که نیاز است با آن حتما آشنایی داشته باشید قیمت نان است. برای این که شما بتوانید یک قرص نان سفید و تازه ی ۵۰۰ گرمی در اتریش را خریداری کنید باید به طور میانگین هزینه ای برابر ۱.۷۵ یورو پرداخت کنید.
 • یکی از نوشیدنی های گرمی که طرفداران خاص خود را دارد کاپوچینو است. برای این که شما بتوانید در اتریش یک فنجان کاپوچینو بخورید باید به طور میانگین ۲.۹۳ یورو هزینه پرداخت کنید.
 • قیمت یک بطری ۰.۳۳ نوشابه ی کوکا کولا یا پپسی در اتریش به طور میانگین برابر با ۲.۵۹ یورو است.
 • اگر سیگار مصرف می کنید، شاید برای تان سوال باشد که قیمت سیگار در اتریش در چه رنج قیمت قرار دارد، در پاسخ به این سوال شما باید بگوییم که برای این که شما بتوانید یک پاکت سیگار در اتریش بخرید باید به طور میانگین ۵ یورو هزینه پرداخت کنید.
 • در میان قیمت مواد غذایی نباید از قیمت سبزیجات غافل شد. یکی از سبزیجاتی که نیاز است با رنج قیمتی آن آشنا باشید سیب زمینی است، برای این که شما یک کیلو سیب زمینی در اتریش خریداری کنید باید هزینه ای برابر با ۲.۲۶ یورو را پرداخت کنید.
 • پیاز یکی دیگر از سبزیجاتی است که شما می توانید آن را با قیمتی کم تر نسبت به سیب زمینی در اتریش خریداری کنید. یعنی برای این که شما بتوانید یک کیلو پیاز در اتریش خریداری کنید باید به طور میانگین هزینه ای برابر با ۱.۵۲ یورو پرداخت کنید.
 • و در نهایت این که اگر بخواهید یک کیلو پنیر در اتریش خریداری کنید باید ۹.۳۵ یورو پرداخت کنید.
[vc_empty_space][vc_separator style=”shadow” border_width=”2″]

هزینه رفت و آمد در اتریش

بخش دیگری از هزینه زندگی در اتریش مربوط به رفت و آمد بوده و افراد برای تهیه بلیط وسیله نقلیه عمومی در این کشور باید مبلغ ۲.۲۰ یورو را پرداخت کنند. هزینه رفت و آمد در اتریش شامل هزینه تاکسی نیز می شود که برای هر یک کیلومتر افراد باید ۱.۴۲ یورو را بپردازند. این درحالی است که هزینه تاکسی برای یک ساعت در این کشور حدود ۲۷.۴۰ یورو خواهد بود.

اما اگر بخواهیم با جزئیات بیشتری هزینه ی رفت و آمد در اتریش را مورد بررسی قرار دهیم باید به موارد زیر اشاره کنیم:

 • طبق تعرفه ی معمولی برای این که شما بتوانید در اتریش بلیط ماهانه خریداری کنید باید ۴۴ یورو هزینه پرداخت کنید.
 • اما اگر می خواهید درگیر شلوغی های خیابان ها نشوید و می خواهید با استفاده از مترو در شهرهای اتریش رفت و آمد داشته باشید باید بدانید که برای یک بلیط یک طرفه در اتریش باید ۲.۲۰ یورو هزینه پرداخت کنید.
 • هزینه ی مبدا تاکسی در کشور اتریش به طور میانگین ۴ یورو هزینه برای تان به همراه دارد.
 • اما شاید بخواهید با استفاده از خودروی شخصی خود در کشور اتریش رفت و آمد داشته باشید آن گاه باید با رنج قیمت بنزین در اتریش آشنا باشید. اگر می خواهید از خودروی شخصی خود برای رفت و آمد استفاده کنید باید بدانید که به ازای هر یک لیتر بنزینی که در باک خودروی خود می ریزید باید ۱.۱۶ یورو هزینه پرداخت کنید.
[vc_empty_space][vc_separator style=”shadow” border_width=”2″]

هزینه اجاره و خرید خانه در اتریش

درخصوص هزینه زندگی در اتریش اجاره خانه نیز از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. افراد برای اینکه بتوانند آپارتمانی با یک اتاق خواب را در مرکز شهر اجاره کنند باید مبلغ ۶۳۸.۰۶ یورو را پرداخت نمایند. این درحالی است که هزینه اجاره آپارتمان با یک اتاق خواب در حومه شهر تنها حدود ۴۹۴.۵۹ یورو بوده و افراد برای اجاره آپاتمان سه خوابه ای در مرکز شهر باید مبلغ ۱.۲۷۸.۹۵ یورو را پرداخت نمایند. هزینه اجاره آپارتمان با سه اتاق خواب در حومه شهر حدود ۱.۰۰۲.۳۶ یورو است. باتوجه به این لیست می توان گفت هزینه اجاره خانه در اتریش چندان بالا نبوده و در تعیین قیمت شهر و سبک زندگی افراد تاثیر بسیار زیادی خواهد داشت.

اما شاید بخواهید که برای مدتی که در کشور اتریش اقامت دارید خانه ای برای خود در  این کشور خریداری کنید در مورد قیمت خرید خانه در اتریش به موارد زیر اشاره کنیم و همچنین توجه داشته باشید که قیمت خرید خانه براساس متراژ خانه حساب می شود:

 • برای این که شما بتوانید آپارتمانی را در مرکز شهر در اتریش خریداری کنید باید به ازای هر متر مربع از آپارتمان خود به طور میانگین ۴۳۱۴.۲۹ یورو هزینه پرداخت کنید.
 • چنان چه تمایل دارید آپارتمانی در خارج از مرکز شهر در اتریش خریداری کنید باید به طور میانگین هزینه ای برابر با ۳۱۰۳.۵۹ یورو به ازای هر متر مربع از آپارتمان هزینه پرداخت کنید.
[vc_empty_space][vc_separator style=”shadow” border_width=”2″]

هزینه تحصیل در اتریش

بخش دیگری از هزینه زندگی در اتریش به تحصیل در این کشور اختصاص دارد و متقاضیان تحصیل در اتریش باید درنظر داشته باشند پرداخت شهریه در این کشور اجباری بوده اما اغلب دانشجویان براساس یک سری از قوانین موجود در این کشور می توانند شهریه ای را پرداخت نکنند. هزینه تحصیل در اتریش برای دانشجویان بومی و دانشجویانی که از اتحادیه اروپا هستند حدود ۳۶۳.۳۶ یورو در هر ترم است. این درحالی است که دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا باید مبلغ ۷۲۶.۷۲ یورو را به عنوان هزینه تحصیل در اتریش برای هر ترم پرداخت کنند.

افرادی که قصد دارند هزینه زندگی در اتریش چندان بالا نباشد باید توجه کنند چنانچه با هدف تحصیل وارد این کشور شوند باید دقت کنند دوره تحصیل بیش از حد به طول نیانجامد چراکه درصورت افزایش دوره شهریه تحصیلی آن ها حدود ۱۰ درصد افزایش خواهد داشت. یکی دیگر از مواردی که دانشجویان بابت هزینه تحصیل در اتریش باید درنظر داشته باشند عضویت در اتحادیه دانشجویی است که امری اجباری بوده و افراد باید مبلغ ۱۹.۲۰ یورو را پرداخته و بیمه شوند.

زبان آموزشی در کشور اتریش آلمانی بوده و افرادی که متقاضی زندگی در اتریش باشند باید به این زبان تسلط کافی داشته باشند. از سوی دیگر افرادی که قصد ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر دانشگاه های اتریش را داشته باشند باید در کشور خود نیز در همان مقطع به تحصیل اشتغال داشته باشند. متقاضیان زندگی در اتریش باید درنظر داشته باشند براساس قوانینی که در این کشور وجود دارد اشخاص همراه نمی توانند در اتریش به کار مشغول شوند حتی اگر کار نیمه وقتی را برای اشتغال پیدا کرده باشند.

در نهایت باید به این مسئله اشاره کنیم که همان طور که در خلال متن هم گفتیم هزینه هایی که در مورد هزینه در بخش های مختلف از جمله پوشاک، خوراک، حمل و نقل و … در اتریش بیان کردیم به طور میانگین هستند یعنی ممکن است شما در سفر خود به اتریش با هزینه هایی بیشتر و یا کم تر از این مقدار نیز مواجه شوید زیرا هزینه هایی که ما در مورد آن ها صحبت کردیم به طور میانگین هستند.

[vc_empty_space][vc_separator style=”shadow” border_width=”2″]
[vc_empty_space height=”64px”]

این مقالات را نیز ببیند…

[vc_empty_space height=”64px”]
[vc_separator style=”shadow” border_width=”2″][vc_empty_space height=”64px”]

اخذ مشاوره مهاجرت به اروپا

هم اکنون برای دریافت راهنمایی بیشتر و اخذ مشاوره زندگی و مهاجرت به اروپا با مشاورین ما تماس حاصل کنید.

شعار و هدف شركت سفيران مهاجرت ايده آل ارايه بهترين و مناسبترين خدمات گردشگرى، مسافرتى و اقامتى و انجام مشاوره تور و ويزا در عرصه ملى و بين المللى مى باشد.اين گروه متشكل از كادر ادارى و مسئولان اجرايى در ايران شهرهاى تهران،مشهد، شيراز، اصفهان، تبريز، قم،رشت) و كشورهاى اروپايى ميباشد كه مقر دفتر اروپايى ما در شهر مادريد ميباشد

follow us

Instagram
WhatsApp
Telegram
فهرست
Stay tuned for so
مهمترین لایو مشاوره تحصیل/کار در اروپا (۲۰۲۰)

برگزاری توسط مشاور ارشد


close-image
error: Content is protected !!