شرایط زندگی در ترکیه + هزینه های زندگی (۲۰۲۰)

شرایط زندگی در ترکیه + هزینه های زندگی (۲۰۲۰)

قبل از تصمیم گیری و انتخاب مهاجرت به کشور ترکیه بهتر است شرایط و هزینه زندگی درترکیه  را بدانید و نسبت به موقعیت و شرایط خودتان مقایسه کنید و سپس بهترین گزینه را انتخاب نمائید. با توجه به اینکه شرایط و هزینه زندگی در کشورها مختلف می باشد تصمیم گرفتیم تا بطور جداگانه به توضیح کامل شرایط و هزینه زندگی در کشورها را بطور جداگانه خدمتتان ارایه کنیم و در این نوشته شرایط و هزینه زندگی در ترکیه را توضیح خواهیم داد.

[vc_separator color=”custom” accent_color=”#b49857″]

آشنایی با کشور ترکیه

مساحت و ساختار جمعیت ترکیه

ترکیه – tURKEYبا نام رسمی جمهوری ترکیه با لقب گرفتن یک کشور اوراسیایی در نقشه جهان قرار گرفته است. ترکیه که از تلاقی دو قاره اروپا و آسیا پدید آمده است از شرق با کشور هایی نظیر ایران، ارمنستان، گرجستان و از جنوب غرب با عراق، سوریه و از سمت شمال با یونان و بلغارستان همسایه است. ترکیه با مساحت ۷۸۳٫۵۶۲  کیلومتر مربع با شکل و نقشه منظم به شکل مستطیل و با پرچم ماه و خورشید سفید در زمینه سرخ وابستگی زیادی با پیوند تاریخ دارد. ترکیه به جهت قرار گرفتن موقعیت جغرافیایی خود از روابط بین المللی نسبتا خوبی برخوردار می باشد. کشور ترکیه از سه طرف با دریاهای مهمی چون دریای مدیترانه، دریای مرمره و دریای سیاه احاطه شده است. بیش از ۸۱ درصد مردم ترکیه را ترک ها تشکیل می دهند که بخش باقی مانده جمعیت این کشور را به علت موقعیت جغرافیایی خود اقوامی نظیر کرد، اعراب، لهستانی، روسی و … تشکیل می دهد. پس از جمعیت ترک های ترکیه بیشترین آمار به اقوام کرد ترکیه تعلق می گیرد.


واحد پول ترکیه

واحد و یکای پول کشور ترکیه لیر است. از یکاهای دیگری که در این کشور استفاده می شود می توان به یکای کورش اشاره کرد واحد کورش از لیره کمتر است. هر صد کورش یک لیره را می سازد و هر ۷/۵ لیره یک دلار می باشد که این میزان وابسته به تغییر نرخ ارز ممکن است کاهش یا افزایش یابد.


زبان رسمی ترکیه

زبان رسمی مردم کشور ترکیه وابسته به اقوام و موقعیت جغرافیایی کشور متفاوت است اما به طور کلی بخش مهمی از زبان کشور ترکیه را در درجه اول زبان ترکی استانبولی و در درجه دوم زبان کردی تشکیل می دهد. زبان کردی بیشتر در جنوب شرقی و شرق کشور ترکیه رایج است. در این میان ممکن است به علت تنوع اقوام در ترکیه زبان هایی نظیر عربی، ارمنی و ترکی آذربایجان نیز مشاهده شود.

[vc_separator style=”shadow” border_width=”2″][vc_empty_space]
[vc_message color=”info”]شهرهای مهم ترکیه[/vc_message]

آنکارا-Ankara

آنکارا پایتخت کشور ترکیه و دومین شهر بزرگ کشور از لحاظ مساحت محسوب می شود. آنکارا در طی چند دهه اخیر به عنوان یکی از مدرن ترین پایتخت های آسیایی شناخته شده است. این شهر نیمه مذهبی  دارای سبک و متد معماری جذاب و جالب عصر سلجوقی است. آنکارا با وجود هوای خشک خود دارای فضای سبز مناسبی می باشد ضمن اینکه این شهر از لحاظ علمی دارای جایگاه  مهمی در کشور ترکیه می باشد. آنکارا دو دانشگاه مهم و شاخص یعنی دانشگاه آنکارا و دانشگاه حاجت تپه ترکیه را در خود جای داده است. در این دو دانشگاه رشته هایی نظیر پزشکی، داروسازی، فنی مهندسی و … به زبان انگلیسی تدریس می شود. دانشگاه های موجود در شهر آنکارا دارای رتبه بندی نسبتا خوبی می باشند. امکان تحصیل به زبان انگلیسی و فضای آموزشی مناسب سبب شده تا دانشگاه های آنکارا سالانه پذیرای دانشجویان بین المللی زیادی از سراسر جهان باشد. آنکارا به عنوان پایتخت کشور ترکیه به عنوان یکی از امن ترین پایتخت های خاورمیانه ایی شناخته شده است.


استانبول-Istanbul

استانبول پایتخت گذشته کشور ترکیه اکنون به عنوان بزرگترین شهر ترکیه در کشور ترکیه خود نمایی می کند. استانبول با بافت نیمه مذهبی خود تنها شهر بزرگ جهان است که دو قاره مهم آسیا و اروپا را از هم جدا می کند. استانبول دارای القاب زیادی در کشور ترکیه می باشد به عنوان مثال  استانبول را به قلب اقتصادی ترکیه را لقب داده اند. استانبول در سال ۲۰۱۰ به عنوان پایتخت فرهنگ اروپا شناخته شد و در چند دهه اخیر به عنوان سومین شهر توریستی جهان خطاب شده است. از زیبایی های استانبول می توان به ملموس بودن دو فرهنگ و دو معماری متفاوت اروپایی و آسیایی اشاره کرد. شهر استانبول به علت دارا بودن دانشگاه کوچ در دامان تپه ساریاسر دانشجویان بین المللی زیادی را به خود جلب کرده است.


آنتالیا-Antalya

آنتالیا از جمله شهر های توریست پسند ترکیه محسوب می شود. این شهر به علت جذب توریست های زیادی از سراسر دنیا به قطب گردشگری و تفریحی مشهور شده است. آنتالیا دارای پوشش گیاهی طبیعی و زمین های زراعی فراوانی به جهت کشت و زرع می باشد. این شهر دارای آب هوای معتدل مدیترانه ایی با تابستان های گرم می باشد به طور میانگین دمای هوا در ۴ فصل سال آنتالیا بین ۳۰ تا ۹ درجه سلسیوس می باشد. برف و یخبندان در این شهر مشاهده نشده است. آنتالیا شهر ساحلی و با جمعیت جوان در غرب ترکیه و در نزدیکی دریای مدیترانه وجود دارد که بستر مناسبی را به جهت ورزش های آبی فراهم کرده است. آنتالیا از جمله شهرهای ترکیه ایی می باشد که دارای تاریخ پرفراز و نشیبی است. گفته ها حاکی از آن است که آنتالیا اولین سکونت گاه مردم ترکیه به شمار می رود. هر ساله به علت برگزاری جشنواره های متنوع در آنتالیا، مردم زیادی از سراسر جهان راهی ترکیه می شوند.


ازمیر – Izmir

ازمیر در استان ازمیر واقع در کشور ترکیه قرار دارد. ازمیر یکی از شهر های مهم تجاری ترکیه محسوب می شود. فرهنگ و هنر سالهاست که با مردم شهر ازمیر عجین شده است. این شهر هر ساله با برگزاری کنسرت ها و جشنواره های متنوع خود پذیرای توریست های زیادی از سراسر جهان می باشد. ازمیر به علت موقعیت صنعتی، بندری و تجاری خود مکان مناسبی به جهت اشتغال می باشد. ازمیر نیز به علت نزدیکی با دریای اژه به عنوان یکی از شهر های ساحلی کشور ترکیه محسوب می شود. شهر ازمیر با جای دادن دو دانشگاه فنی مهندسی در خود از جمله بارزترین شهر های علمی ترکیه شناخته شده است. شواهد نشان می دهد زندگی در ازمیر نسبت به شهر های دیگر ترکیه ارزان تر است. ازمیر علاوه بر دارا بودن موقعیت گردشگری خود دارای سابقه تاریخی عمیقی می باشد. ازمیر سومین شهر بزرگ ترکیه از لحاظ مساحت محسوب می شود.

[vc_empty_space][vc_separator style=”shadow” border_width=”2″]
[vc_message color=”info”]شرایط اقتصاد و کار در ترکیه[/vc_message]

مهمترین منبع اقتصادی کشور ترکیه را جاذبه های گردشگری این کشور تشکیل می دهد جذب توریست  در این کشور سالانه دارای سود اقتصادی خوبی می باشد وجود پاساژها و بازار های مدرن باعث افزایش روند اقتصادی این کشور در چند دهه گذشته شده است. فرهنگ غذایی مردم ترکیه دارای اصول و تنوع جذابی و دیدنی می باشد که سبب می شود تا هر سال بر آمار گردشگران این کشور افزود شود.

اما به طور کلی شرایط اقتصادی کشور ترکیه دارای حالت مدرنیته/سنتی می باشد. همان طور که در مطالب فوق گفته شد این کشور به علت دارا بودن خاک حاصلخیر خود محیط مناسبی به جهت زراعت است. ترکیه در حوزه بافت فرش و پارچه ابریشمی از اهمیت در ناحیه اروپایی برخوردار است. طبق آخرین بررسی ها بیش از ۷۰ درصد جوانان ترکیه در این کشور مشغول به کار هستند.

۱۰ تجارت پر درآمد ترکیه ۱۰ شغل پر درآمد ترکیه ۱۰ شغل مورد نیاز ترکیه
بوتیک قاضی مترجم زبان
هتل داری خلبان مکانیک خودرو
خدمات توریستی پرستار کودک جوشکار
آرایشگری معلم زبان فرانسه پرسنل خدماتی – رفاهی
شهربازی برنامه نویس حرفه ایی معمار
رستوران مترجم مسلط به چند زبان مربی ورزش
پت شاپ روان شناس حسابدار
قهوه خانه پزشک مدیریت بازرگانی
هایپر مارکت جوشکار زیر دریا مدیریت صنعتی
اقامتگاه جهت اسکان اتباع خارجی مدیر فروش آنلاین ریاضی دان
[vc_empty_space][vc_separator style=”shadow” border_width=”2″]
[vc_message color=”info”]هزینه زندگی در ترکیه[/vc_message]

هزینه زندگی هر شخص وابسته به میزان هزینه های زندگی شخص، وضعیت تاهل، داشتن اسکان شخصی یا موقت، هزینه تفریح، رژیم غذایی، مدیریت زندگی و … متفاوت است اما به طور کلی هزینه زندگی متوسط ماهیانه در ترکیه ۲۵۰۰ الی ۳۰۰۰ لیر، معادل۴۰۰ الی ۶۰۰ دلار می باشد که البته کشور ترکیه با توجه به شرایط مناسب دانشجویی و بورسیه تحصیلی در زندگی دانشجویی شرایط خوبی دارد.

[vc_empty_space][vc_separator style=”shadow” border_width=”2″]
[vc_message color=”info”]شرایط تحصیل در ترکیه[/vc_message]

کشور ترکیه به جهت شرایط مناسب تحصیلی، هزینه مقرون به صرفه، دانشگاه های معتبر و ارائه مدرک معتبر جهانی می تواند محل مناسبی به جهت تحصیل باشد. از مهم ترین دانشگاه های این کشور می توان به دانشگاه حاجت تپه، دانشگاه بورسا، دانشگاه کوچ و دانشگاه آنکارا اشاره کرد. اخذ مدرک در تمامی این دانشگاه ها مورد تایید کشور های اروپایی می باشد. زندگی و تحصیل در کشور ترکیه بسیار لذت بخش است چرا که شما علاوه بر تحصیل می توانید از جاذبه های توریستی کشور ترکیه لذت ببرید ضمن اینکه کشور ترکیه به شما اجازه کار به منظور امرار معاش زندگی می دهد. تحصیل در دانشگاه های ترکیه علاوه بر امکانات آموزشی رفاهی خود دارای محاسنی از قبیل بیمه سلامت دانشجویی نیز است. کشور ترکیه از جمله کشو های موجود در ناحیه آسیایی می باشد که در آن آزمون های ورودی نظیر yos, imat, sat  برگزار می شود که این خود به تنهایی موجب وفور رشد اقتصادی این کشور می شود.

[vc_empty_space]
[vc_separator style=”shadow” border_width=”2″]
[vc_message message_box_color=”alert-info” icon_fontawesome=”fas fa-angle-double-right”]وضعیت بهداشت و درمان ترکیه[/vc_message]

سبک ارائه بهداشت کشور ترکیه مشابه با کشور آمریکا است. در ترکیه اتباع خارجی بالای ۶۵ سال نیازمند به بیمه سلامت نیستند. بیمه سلامت برای اتباع خارجی پس از سال اول در نظر گرفته می شود و حق بیمه برای هر فرد حدود ۶۰۰ لیر و معادل ۱۱۰ دلار است که این میزان هر ساله قابل افزایش است. میزان  حق بیمه از نظر وضعیت تاهل و جنسیتی کاملا برابر است.

به طور کلی برای اتباع خارجی در کشور ترکیه بیمه به دو صورت دولتی و خصوصی امکان پذیر است. بیمه دولتی عبارت است از بیمه شدن شخص سرمایه گذار در کشور ترکیه توسط دولت ترکیه، بدین صورت که شخص مقیم سرمایه گذار یا کارفرما توسط کشور ترکیه بیمه می شود. بیمه خصوصی رایج ترین نوع بیمه در کشور ترکیه می باشد در نوع بیمه شخص مقیم در ترکیه توسط کارفرما یا مدیر خود بیمه می شود. ترکیه دارای یک هزار بیمارستان دولتی است.

[vc_empty_space][vc_separator style=”shadow” border_width=”2″]
[vc_message message_box_color=”alert-info” icon_fontawesome=”fas fa-angle-double-right”]مزایای تحصیل و زندگی در ترکیه[/vc_message]
 • اخد اقامت شهروندی در کشور ترکیه
 • نزدیکی به کشور ایران
 • هزینه مقرون به صرفه
 • امکان اقامت ۳ ماهه بدون ویزا در کشور ترکیه
 • امکان بورسیه تحصیلی در دانشگاه های ترکیه برای دانشجویان بین المللی
 • امکان ایجاد حساب بانکی در صورت اخذ اقامت دانشجویی در کشور ترکیه
 • امکان تحصیل رایگان در صورت پذیرش در دانشگاه های دولتی کشور ترکیه
[vc_empty_space][vc_separator style=”shadow” border_width=”2″]
[vc_message message_box_color=”alert-info” icon_fontawesome=”fas fa-angle-double-right”]مشکلات تحصیل و زندگی در ترکیه[/vc_message]
 • مشقت یادگیری زبان ترکی برای مهاجرین کشور ترکیه
 • ضعف و عدم تسلط مردم ترکیه به زبان انگلیسی
 • وجود افراد سودجو به علت دارا بودن جاذبه های گردشگری فراوان کشور ترکیه
 • بالا بودن هزینه های نسبتا بالا تحصیل در دانشگاه های خصوصی ترکیه
[vc_empty_space]
[vc_separator style=”shadow” border_width=”2″]
[vc_empty_space height=”64px”]

این مقالات را نیز ببیند…

[vc_empty_space height=”64px”]
[vc_separator style=”shadow” border_width=”2″][vc_empty_space height=”64px”]

اخذ مشاوره مهاجرت به اروپا

هم اکنون برای دریافت راهنمایی بیشتر و اخذ مشاوره زندگی و مهاجرت به اروپا با مشاورین ما تماس حاصل کنید.

شعار و هدف شركت سفيران مهاجرت ايده آل ارايه بهترين و مناسبترين خدمات گردشگرى، مسافرتى و اقامتى و انجام مشاوره تور و ويزا در عرصه ملى و بين المللى مى باشد.اين گروه متشكل از كادر ادارى و مسئولان اجرايى در ايران شهرهاى تهران،مشهد، شيراز، اصفهان، تبريز، قم،رشت) و كشورهاى اروپايى ميباشد كه مقر دفتر اروپايى ما در شهر مادريد ميباشد

follow us

Instagram
WhatsApp
Telegram
فهرست
Stay tuned for so
مهمترین لایو مشاوره تحصیل/کار در اروپا (۲۰۲۰)

برگزاری توسط مشاور ارشد


close-image
error: Content is protected !!