شرایط دوره زبان در فرانسه (بررسی کامل ۲۰۲۰)

تحصیل کارشناسی در فرانسه (آپدیت ۲۰۲۰)

پس از مطالعه این مقاله تا انتهای آن، با همه نکات ضروری درباره تحصیل کارشناسی در فرانسه ازجمله نحوه دریافت پذیرش از دانشگاه های فرانسه، مدرک زبان مورد نیاز برای تحصیل در مقطع کارشناسی در فرانسه، فرآیند دریافت ویزای تحصیلی فرانسه، هزینه تحصیل در فرانسه، شرایط کار در فرانسه برای دانشجویان و چندین نکته مهم دیگر آشنا خواهید شد.

[vc_separator color=”custom” accent_color=”#b49857″]

در این مقاله به سؤالات زیر پاسخ داده می‌شود:

 • چرا تحصیل کارشناسی در فرانسه؟
 • شرایط پذیرش کارشناسی فرانسه در رشته های مختلف چگونه است؟ (آپدیت ۲۰۲۰)
 • مدرک زبان مورد نیاز برای تحصیل در مقطع لیسانس فرانسه چیست؟
 • فرایند اخذ پذیرش کارشناسی در فرانسه چگونه است؟
 • مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی فرانسه در مقطع کارشناسی چیست؟
 • هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی فرانسه چقدر است؟
 • هزینه زندگی در فرانسه برای دانشجویان کارشناسی چقدر است؟
 • شرایط زندگی و اقامت دانشجویان مقطع لیسانس فرانسه چگونه است؟
 • شرایط سنی تحصیل در فرانسه برای مقطع لیسانس چگونه است؟
 • رشته های تحصیلی مقطع لیسانس در دانشگاه های کشور فرانسه کدامند؟
 • آیا اخذ پذیرش از دانشگاه های فرانسه در مقطع کارشناسی نیاز به آزمون ورودی دارد؟
 • طول دوره کارشناسی فرانسه چقدر است؟
 • ترم های تحصیلی کارشناسی فرانسه از کی شروع می شوند؟
 • شرایط بیمه درمانی برای دانشجویان کارشناسی در فرانسه چگونه است؟
 • شرایط کار در فرانسه برای دانشجویان کارشناسی چگونه است؟
 • آیا امکان دریافت ویزای همراه برای دانشجویان مقطع لیسانس در فرانسه وجود دارد؟
 • بعد از اتمام تحصیل، چه راه هایی پیش روی فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی در فرانسه وجود دارد؟
[vc_separator style=”shadow” border_width=”2″][vc_empty_space]

۱ـ  چرا تحصیل کارشناسی در فرانسه؟

تحصیل در کشور فرانسه در مقطع کارشناسی شما را در موقعیتی عالی برای انتخاب مسیر آینده تان قرار می دهد، زیرا نه تنها امکان ادامه تحصیل رایگان یا کم هزینه و کار در فرانسه، یعنی یکی از جذاب ترین کشورهای اروپا را خواهید یافت، بلکه شانس شما را برای دریافت پذیرش و کمک هزینه های مکفی از دانشگاه های خوب آمریکا و کانادا نیز بسیار افزایش خواهد داد.

به جز این ها، تحصیل در کشور فرانسه، به ویژه در مقطع کارشناسی مزایای دیگری نیز دارد؛ ازجمله:

 • تحصیلات تکمیلی پیشرو و جذب فراوان دانشجوی بین المللی جایگاه مهمی در برنامه های دولت فرانسه دارد؛ از این رو، هزینه تحصیل در فرانسه با حمایت های مالی گوناگون دولت در زمینه های تحصیل، مسکن، بیمه درمانی و ایاب و ذهاب به میزان درخورتوجهی کاهش می یابد.
 • روند ثبت نام دانشگاه، کارهای مربوط به اقامت و تمدید ویزا، بازکردن حساب بانکی و سایر امور دانشجویی در فرانسه روتین و شفاف است، زیرا این کشور همه ساله میزبان تعداد بیشماری دانشجوی بین المللی است.
 • زبان فرانسوی دومین زبان دنیاست و دانستن آن گستره وسیعی از موقعیت ها را در اقصی نقاط جهان در برابر شما قرار می دهد؛ ازجمله در: بلژیک، جنوب سوییس، ایالت کبک کانادا، شمال آفریقا، آمریکای جنوبی و البته خود کشور فرانسه. ضمن اینکه برای کار در بعضی سازمان ها، مانند بخش حقوقی سازمان ملل، دانستن زبان فرانسه ضروری است.
 • دولت فرانسه همزمان با ویزای شما به همسرتان هم ویزا می دهد، امتیازی که راه مهاجرت و زندگی در فرانسه را هموارتر می کند و دلیل دیگری بر جذابیت تحصیل در این کشور رؤیایی است.
 • تحصیل در فرانسه بدون مدرک زبان فرانسه نیز امکان پذیر است. کافی است در زبان انگلیسی به اندازه مورد نیاز توانمند باشید.

۲ـ  شرایط پذیرش کارشناسی فرانسه در رشته های مختلف چگونه است؟ (آپدیت ۲۰۲۰)

به طور کلی شرایط پذیرش کارشناسی در فرانسه را می توان در موارد زیر خلاصه کرد:

 • داشتن مدرک آیلتس با نمره ۶ یا مدرک B2 زبان فرانسه
 • داشتن دیپلم دوازده ساله یا مدرک پیش دانشگاهی. توجه کنید که اگر مدرک فنی حرفه ای یا کاردانش دارید و قصد دارید برای اخذ پذیرش اقدام کنید، لازم است ابتدا مدرک پیش دانشگاهی یا کاردانی دریافت کنید.

۳ـ  مدرک زبان مورد نیاز برای تحصیل در مقطع لیسانس فرانسه چیست؟

تحصیل لیسانس در فرانسه به دو زبان انگلیسی و فرانسه امکان پذیر است. مدرک زبان مورد نیاز برای تحصیل در فرانسه به زبان انگلیسی، آیلتس با حداقل نمره ۶ است. برای تحصیل به زبان فرانسه نیز مدرک B1 یا B2 این زبان لازم است؛ البته داشتن مدرک B2 زبان فرانسه شانس شما را به مراتب افزایش می دهد.

توجه داشته باشید که در رشته های زیرمجموعه مهندسی، مدیریت و بیزنس امکان تحصیل به زبان انگلیسی وجود دارد، ولی شهریه آن ها اغلب بالاتر است. به جز این موارد، دوره های کارشناسی اغلب رشته ها به زبان فرانسه برگزار می شود. همچنین در نظر داشته باشید که اگر مدرک زبان ندارید می توانید برای تحصیل زبان در فرانسه نیز اقدام کنید.

 

۴ـ  فرایند اخذ پذیرش کارشناسی در فرانسه چگونه است؟

مرحله اول تهیه مدارک لازم برای پذیرش دانشگاه های فرانسه و ترجمه رسمی آن هاست. این مدارک عبارتند از:

 • مدارک تحصیلی: اگر دانش آموز نظام جدید بوده اید، دیپلم و ریزنمرات سه سال آخر؛ اگر نظام قدیم خوانده اید، دیپلم و ریزنمرات سه سال دبیرستان به علاوه مدرک پیش دانشگاهی و ریزنمرات آن؛ اگر دیپلم هنرستان یا فنی حرفه ای دارید، دیپلم و ریزنمرات آن به علاوه مدرک پیش دانشگاهی یا کاردانی به همراه ریزنمرات آن.
 • مدرک زبان
 • رزومه
 • انگیزه نامه: نامه ای که در آن باید شرح دهید هدفتان از تحصیل کارشناسی در فرانسه و دانشگاه منتخبتان چیست
 • پاسپورت

پس از آماده کردن مدارک باید آن ها را برای دانشگاهی که انتخاب کرده اید بفرستید یا به اصطلاح اپلای کنید. در صورتی که مدارکتان کامل باشد نامه پذیرش دانشگاه را دریافت خواهید کرد.

۵ـ  مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی فرانسه در مقطع کارشناسی چیست؟

مدارکی که لازم است برای درخواست ویزا به سفارت فرانسه در تهران ارائه شود به شرح زیر است:

 • مدارک هویتی: شامل شناسنامه، گذرنامه معتبر و عکس
 • مدرک زبان: مدرک B1 یا B2 زبان فرانسه یا مدرک IELTS با حداقل نمره ۶
 • کارت پایان خدمت یا گواهی اشتغال به تحصیل برای آقایان
 • رزومه و انگیزه نامه (توسط موسسه حقوقی سروش فردا با همکاری متقاضی تهیه می شود)
 • مدارک تحصیلی: شامل ریزنمرات دوازده ساله به همراه مدرک دیپلم (در بالا مفصل شرح داده شد)
 • برگه پذیرش دانشگاه
 • گواهی تمکن مالی: شامل گواهی بانکی تمکن مالی به مبلغ ۷۷۰۰ یورو، یا معادل ریالی آن، که باید در طول مدت اقدام برای اخذ ویزا در حساب شما باشد
 • مدارک کاری: شامل گواهی اشتغال به کار و سابقه بیمه تأمین اجتماعی در صورت وجود

۶ـ  هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی فرانسه چقدر است؟

از سپتامبر ۲۰۱۹، هزینه تحصیل کارشناسی در فرانسه سالی ۳۰۰۰ یورو تعیین شده است. تا پیش از این تاریخ تحصیل در فرانسه رایگان بود. گفته می شود احتمال دارد در نتیجه اعتراض مردم به پولی شدن دانشگاه ها در این کشور، از سپتامبر ۲۰۲۰ مجدداً قانون شهریه برداشته شود.

۷ـ  هزینه زندگی در فرانسه برای دانشجویان کارشناسی چقدر است؟

هزینه زندگی شما در فرانسه بستگی به سبک زندگی و انتظاراتتان دارد. اگر زندگی دانشجویی را شامل اقامت در خوابگاه و تمایل به کاهش هزینه ها درنظر بگیریم، می توان هزینه آن را بسته به سبک زندگی دانشجو بین ۳۰۰ تا ۶۰۰ یورو در نظر گرفت. از این مبلغ ۲۰۰ تا ۴۰۰ یورو صرف کرایه خوابگاه و باقی صرف خوردوخوراک و رفت و آمد و هزینه های متفرقه خواهد شد.

۸ـ شرایط زندگی و اقامت دانشجویان مقطع لیسانس فرانسه چگونه است؟

دانشجویان می توانند از میان انواع خوابگاه های دانشجویی، با توجه به امکانات و هزینه ها، گزینه مطلوب خود را انتخاب کنند. این خوابگاه ها اغلب در محیط دانشگاه یا بسیار نزدیک آن قرار دارند. نکته مثبت اینجاست که شما در همه خوابگاه ها، مستقلاً صاحب اختیار فضای اتاق یا سوئیت خود خواهید بود. همچنین هزینه مسکن مشمول تخفیف ۳۰ تا ۴۰ درصدی خواهد شد.

ازجمله تسهیلات دیگری که در اختیار دانشجویان قرار می گیرد می توان به بیمه درمانی، کارت استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی و منوی متنوع و مناسب غذای دانشگاه اشاره کرد که در روزهای کاری هفته در دسترس است.

۹ـ  شرایط سنی تحصیل در فرانسه برای مقطع لیسانس چگونه است؟

شما برای اخذ پذیرش از دانشگاه با محدودیت سنی روبرو نیستید، اما شانس دریافت ویزا از سفارت فرانسه برای متقاضیان زیر ۲۴ سال بیشتر است. درمجموع پس از گرفتن دیپلم دبیرستان با افزایش سن متقاضی شانس دریافت ویزا به تدریج کاهش می یابد.

۱۰ـ  رشته های تحصیلی مقطع لیسانس در دانشگاه های کشور فرانسه کدامند؟

می توان گفت شما برای انتخاب رشته تحصیلی خودتان در دانشگاه های فرانسه محدودیتی ندارید، زیرا این دانشگاه ها در همه رشته ها دانشجو می پذیرند.

۱۱ـ  آیا اخذ پذیرش از دانشگاه های فرانسه در مقطع کارشناسی نیاز به آزمون ورودی دارد؟

خیر. تنها در رشته های پزشکی و دندان پزشکی، در پایان سال اول تحصیل، دانشجو ملزم است در امتحان مخصوصی شرکت کند که با توجه به نتیجه آن می تواند رشته نهایی خود را انتخاب کند.

۱۲ـ  طول دوره کارشناسی فرانسه چقدر است؟

طبق قوانین وزارت علوم فرانسه، طول دوره کارشناسی در دانشگاه های این کشور سه سال است؛ البته تعداد انگشت شماری دانشگاه وجود دارد که دوره های کارشناسی چهار ساله ارائه می کنند.

۱۳ـ  ترم های تحصیلی کارشناسی فرانسه از کی شروع می شوند؟

سال تحصیلی برای دانشجویان کارشناسی در فرانسه دو ترم است و ترم اول آن از سپتامبر و اکتبر شروع می‌شود که معادل شهریور و مهر است. ترم دوم نیز از فوریه شروع می شود که معادل بهمن است. درنظر داشته باشید که گرفتن پذیرش برای ماه فوریه بسیار سخت است و شانس پایینی دارد.

۱۴ـ  شرایط بیمه درمانی برای دانشجویان کارشناسی در فرانسه چگونه است؟

شما به محض ثبت نام، می توانید برای بیمه شدن از دانشگاه معرفی نامه دریافت کنید. متقاضیان زیر ۲۶ سال سالانه مبلغ ۲۶۰ یورو به عنوان حق بیمه می پردازند. این بیمه برای متقاضیان بالای ۲۸ سال رایگان است.

۱۵ـ  شرایط کار در فرانسه برای دانشجویان کارشناسی چگونه است؟

دانشجویان تمام مقاطع در فرانسه مجازند ۲۰ ساعت در هفته کار کنند. حقوق کار دانشجویی در فرانسه بین ۶ تا ۹ یورو متغیر است.

درنظر داشته باشید اگر شما ۲۰ ساعت در هفته کار کنید و به طور متوسط ساعتی ۷ یورو دریافت کنید، درآمد شما در هفته ۱۴۰ و در ماه ۵۶۰ یورو خواهد بود که با این مبلغ می‌توانید هزینه های زندگی دانشجویی خود را تأمین کنید.

۱۶ـ  آیا امکان دریافت ویزای همراه برای دانشجویان مقطع لیسانس در فرانسه وجود دارد؟

بله، شما می توانید همزمان با ویزای خودتان برای همراهتان هم درخواست ویزا بدهید. همراه شما نیز ۲۰ ساعت در هفته اجازه کار خواهد داشت.

۱۷ـ  بعد از اتمام تحصیل، چه راه هایی پیش روی فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی در فرانسه وجود دارد؟

شما پس از اتمام دوره کارشناسی خود در فرانسه، برای تمدید اقامتتان چند گزینه پیش رو دارید:

 1. عقد قرارداد کاری: در صورتی که موفق شوید شغل مناسبی در فرانسه پیدا کنید و قرارداد کاری ببندید، می‌توانید تا پایان مهلت قرارداد ویزای خود را تمدید کنید.
 2. درخواست ویزای جستجوی کار: این ویزا شش ماهه است و می توانید آن را شش ماه دیگر هم تمدید کنید. به این ترتیب یک سال پس از فارغ التحصیلی برای یافتن شغل دلخواهتان فرصت خواهید داشت.
 3. اقدام برای ادامه تحصیل در مقطع بالاتر: به این ترتیب می‌توانید تا پایان دوره کارشناسی ارشد ویزای خود را تمدید کنید.
 4. اقدام برای ادامه تحصیل در کشورهای دیگر: با در دست داشتن مدرک کارشناسی فرانسه می توانید از دانشگاه های سایر کشورهای اروپایی و یا کشورهایی نظیر آمریکا و کانادا درخواست پذیرش کنید و سپس با مراجعه به سفارت این کشورها در فرانسه درخواست ویزا بدهید.
 5. اقدام برای کار در کشورهای دیگر: با در دست داشتن مدرک کارشناسی فرانسه می توانید از شرکت های موجود در سایر کشورهای اروپایی و یا کشورهایی نظیر آمریکا و کانادا درخواست کار کنید و سپس با مراجعه به سفارت این کشورها در فرانسه درخواست ویزا بدهید.
[vc_empty_space][vc_separator style=”shadow” border_width=”2″]
[vc_empty_space height=”64px”]

این مقالات را نیز ببیند…

[vc_empty_space height=”64px”]
[vc_separator style=”shadow” border_width=”2″][vc_empty_space height=”64px”]

اخذ مشاوره مهاجرت به اروپا

هم اکنون برای دریافت راهنمایی بیشتر و اخذ مشاوره زندگی و مهاجرت به اروپا با مشاورین ما تماس حاصل کنید.

شعار و هدف شركت سفيران مهاجرت ايده آل ارايه بهترين و مناسبترين خدمات گردشگرى، مسافرتى و اقامتى و انجام مشاوره تور و ويزا در عرصه ملى و بين المللى مى باشد.اين گروه متشكل از كادر ادارى و مسئولان اجرايى در ايران شهرهاى تهران،مشهد، شيراز، اصفهان، تبريز، قم،رشت) و كشورهاى اروپايى ميباشد كه مقر دفتر اروپايى ما در شهر مادريد ميباشد

follow us

Instagram
WhatsApp
Telegram
فهرست
Stay tuned for so
مهمترین لایو مشاوره تحصیل/کار در اروپا (۲۰۲۰)

برگزاری توسط مشاور ارشد


close-image
error: Content is protected !!